Hledat na webu

1.V prostorách sauny nekuřte!
2.V šatně odložte vše – vezměte si sebou pouze mycí potřeby a trepky!
3.Před vstupem do potírny se umyjte mýdlem.
4.Proti prochlazení nohou je důležité mít přezůvky.
5.Před každým vstupem do potírny setřete vodu z povrchu těla.
6.Do potní místnosti si vezměte ručník.
7.Při pocení si masírujte povrch těla kartáčem.
8.Při dokonalém prohřátí pot omyjte pod sprchou a ochlaďte se v bazénu – i hlavu, nebo alespoň zátylek. Při pocitu chlaplo – chlad, opakujte alespoň třikrát.
9.Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou – již bez mýdla.
10.V odpočívárně zůstaňte alespoň půl hodiny. Dopřejte si lehké jídlo, limonádu, kávu, něco slaného.

 

Věkové hranice saunování

Horní věková hranice pro zahájení saunování je 60let, především pro zvyšující se riziko onemocnění cévního systému a srdce.
Dolní věková hranice je posunuta kdobě, kdy jsou děti pro pobyt vsauně vybaveny z hlediska pohyblivosti a stability termoregulace, což zpravidla bývá okolo třetího roku.

 

Čas pro saunování

Saunování zabere určitou dávku času v našem týdenním programu a měli bychom počítat obvykle se dvěma a více hodinami. Spěch a nervozita vadí v průběhu saunování a zkušený saunofil s tím počítá a už jeho cesta do sauny je naplněna radostným očekáváním.

 

Časové limity saunování

Pro dospělé se doporučuje rozmezí mezi 8 – 15 minutami, u dětí 3 – 8 minut. Limit pro ochlazování se udává max. 2 minuty vodou, 5 minut chladným vzduchem v klidu a 20 minut za pohybu. U dětí je signálem k opuštění chladných prostor třes a namodralé rty.
Domněnka některých saunujících, že co nejdelší výdrž např. V chladné vodě bazénu vede k otužilosti, je lichá a vede spíš ke zdravotním obtížím (bolesti hlavy, u žen zánět močového měchýře). Každé působení vlhkého chladu vede k ochrnutí cév sliznice nosu a oslabení ochranné bariéry vůči průniku choroboplodných virů či bakterií.

 

Ženy v sauně

Ačkoliv se saunování během menses ženám nedoporučuje, radí mnozí lékaři krátce trvající prohřátí při bolestivých menses.

 

Sauna a muži

Důležitou součástí mužova života je i jeho sexuální aktivita. Praktické zkušenosti ukázaly, že po saunování se aktivita této stránky života zlepší. Ukázalo se, že u funkčních sexuálních poruch se pravidelným saunováním dosáhlo výrazné úpravy.

 

Saunování s dětmi

Dříve než své děti přivedeme do sauny měli bychom vědět vše, co se saunováním dětí souvisí, co jim může prospět a čemu se naopak vyhýbat, aby účinek sauny byl co největší.
Netrpí-li dítě projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě, pak se nemusíme obávat neobvyklého prostředí sauny. Takto schopné dítě se může bez obav i saunovat. Správné saunování obvykle nečiní samo o sobě zdravým dětem žádné potíže, rozhodně nevede ke vzniku nemoci. Máte-li v této záležitosti jasno, nic nebrání tomu, aby se začalo s dětmi saunovat.